Jestliže jdete poprvé na masáž, určitě máte zkreslené představy o průběhu jednotlivých procedur. Velká neznámá je i skutečnost, že na Vás bude "dotýkat" cizí clověk.
Co dělat před masáží
Je několik zásadních věcí, které je třeba před masáži dodržet, aby celý proces byl úspěšný a smyslplný. Jedna z hodně důležitých rad je ta, že na masáž si uděláte čas, který budete věnovat sobě a relaxaci svého těla. Jestli budete na lehátku myslet na nějaké pracovní či soukromé záležitosti, masážní procedura nemusí být plně aktivní. Před masáží dostatečně dodržujte pitný režim.
Jestliže máte potřebu holit si nohy, proveďte tento úkon den před masáži. Na masáž přijďte alespoň 10 minut před dohodnutý časem.
Maséra informujte, které části těla nemá masírovat a hlavně jakou intenzitu má použít na jednotlivé části těla. Během masáže se nebojte říci, zda masér může přitlačit či zmírnit tlak na masírované místo.
Před masáží je vždy dobré se osprchovat (z hygienických i estetických důvodů), čímž se Vaše pokožka pročistí a mnohem lépe vstřebává esenciální oleje, které tak lépe působí. Taktéž odložte šperky.
Není dobré jít na masáž bezprostředně po vydatném jídle a nebo po konzumaci alkoholu. Během masáže se zrychluje krevní oběh a dochází k většímu prokrvení masírovaných tkání. V případě jídla dojde ke zpomalení trávení a může Vás bolet žaludek nebo Vám bude nevolno.
Taktéž není vhodné chodit na masáž, když máte i slabou rýmu nebo nachlazení.
Jak masáž probíhá
Před masáží si spolu sedneme a probereme případné kontraindikace, také o tom, co Vás trápí a zodpovím Vám případné otázky. Nechám Vás vybrat éterický olej, buď podle vůně nebo podle účinků, jaké má na tělo. Pak se svléknete do spodního prádla a lehnete si na lehátko, kde Vás přikryji ručníky, aby Vám nebylo chladno.
A od tohoto okamžiku vnímejte účinky masáže...
Co nemasíruji
- Místa, kde je lokální zánět včetně míst po bodnutí hmyzu.
- Místa s hnisavými, plísňovými nebo krvácivými projevy včetně velkých modřin.
- V místech křečových žil, zánětlivých onemocnění a čerstvých jizev.
- Břicho v případech:
- Zánětu žlučníku, slepého střeva, žlučových kamenů zvětšené játry nebo sleziny.
- Kýly a průjmových onemocnění.
- U žen při menstruaci, při zánětech vnitřních a vnějších rodidel, v těhotenství a dva měsíce po něm.
- Krajinu genitálií, prsní bradavky a ňadra.
Co dělat po masáži
Samotná masáž je jen začátek relaxačního a regeneračního procesu. Jakmile opustíte masérnu, je třeba dodržovat několik pravidel.
Je důležité dodržovat pitný režim. Dostatek vody pomáhá tělu vylučovat toxiny, které začíná odbourávat. Já doporučuji bezprostředně po masáži vypít alespoň 3 dcl vody. Dále je důležité udržet tělo v teple a nevystavovat jej teplotním šokům. Při rychlém ochlazení může dojít ke stažení svalu, který ztuhne a bude bolet ještě více než před masáží.
Není dobré alespoň 24 hodin po masáži vystavovat tělo zvýšené fyzické námaze a konzumaci alkoholu. Po masáži můžete být na alkohol citlivější a hlavně narušuje celý proces detoxikace i regenerace organismu. Tělo najednou musí odplavovat alkohol a nemá dost času na to, aby odplavilo jiné toxiny. Co se týče fyzické námahy, tak samotná masáž může na tělo působit jako velká fyzická námaha. Další den Vás mohou bolet svaly i celé tělo a zvýšená fyzická námaha tomu moc nepřidá.
Jak často chodit na masáž
Toto je hodně specifická otázka. Mnozí tvrdí, že 2x týdně, jiní alespoň jednou týdně a další zase každých 14 dní. Já si myslím, že to záleží jen a jen na Vás. Každý člověk je individuální a vyhovuje mu něco jiného. Domnívám se, že je důležité, abyste se naučili rozumět vlastnímu tělu. Pokud Vaše tělo vyžaduje masáž 2x týdně, potom je vše v pořádku. Pokud mu to stačí 2x do roka, tak je to taky správně.
Co možná nevíte
Celkem málo se ví, že i český básník Jan Nereuda (* 1834), s oblibou chodil na masáž ke své milence Karolíně Světlé. S velkou pravděpodobností se jednalo a relaxační aroma masáž.